הפיכת הכספים לעניין משפחתי

1
הפיכת הכספים לעניין משפחתי

בתור ילד, לכסף באמת אין אותו ערך כמו בבגרותנו. ילדים חושבים על כסף וכספים באופן כללי רק כאשר זה קשור למשהו שהם רוצים או חושבים שהם צריכים – לעתים קרובות פריטים מוחשיים כמו בגדים, נעליים, או הצעצוע החדש והמבריק הזה.

אולי היו לנו אותם אידיאלים במהלך גיל ההתבגרות שלנו עד שהחיים הראו לנו אחרת. לא משנה איך גידלו אותנו או איך דיברו (או לא) על כספים ספציפית, חשוב שנמנף את מה שאנחנו יודעים עכשיו וניצור סביבה שבה כל המשפחה יכולה להרוויח – לא משנה הגיל.

לנהל שיחות פתוחות וכנות

בהרבה משקי בית, נושא הכסף היה אסור לחלוטין לילדים וסווג כשיחה “מבוגרת”. למרות שכולנו מבינים שילדים צריכים למעשה – להיות ילדים, זה לא אומר בהכרח שאנחנו צריכים למנוע אותם מהשיחות האלה.

ניתן להתאים את הכספים לכל קבוצות הגיל ולמען האמת, תתפלא כמה מהר הם מסוגלים לאסוף מידע. לדוגמה, אם יש טעויות שאתה רוצה למנוע מהילד שלך לעשות (או לפחות ליצור מודעות), השתמש בחוויות מהחיים האמיתיים כדי לצייר את התמונה עבורו.

מהם כמה דפוסים או התנהגויות שנפלת אליהם בשנותיך הצעירות? מה היית אומר לעצמי הצעיר שלך אם הייתה לך את היכולת? השתמש בשאלות אלה כדי ליצור רשימה של דברים לדבר עליהם ככל שהמצב מאפשר. אולי הם לא יוכלו להבין את הדברים במלואם, אבל יהיה להם את הידע הרקע שסיפקת כדי לעזור ליצור מיומנויות קבלת החלטות טובות יותר בכל הקשור לכספים.

כל רגע ניתן ללמד

מכיוון שלילדים אין אחריות לשלם חשבונות, הם בדרך כלל לא מודעים להשלכות (טובות או רעות) של דברים. אם הקטנטנים שלכם מתקשים לזכור לכבות אורות כשהם לא בשימוש או לכבות את המים בעת צחצוח שיניים – הביאו זאת לידיעתם. הסבירו להם שחשבונות החשמל אינם בחינם וכל מעט עוזר. אמנם זה לא עניין של להיות סמל מקדחה ולפטרל כל צעד שלהם, אבל זה בהחלט ביצירת ילדים מודעים ומודעים.

אם כולכם נמצאים במכולת והם רוצים לבחור כל דגני בוקר במעבר, תוכלו להסביר בקלות מדוע חשוב לבחור כמה קופסאות לעומת עשר. ככל שילדים גדלים אוכלים, הם לא צריכים עשר קופסאות שונות של דגנים ממותקים. זו ההזדמנות להיכנס לעומק לגבי מזון זמין כאשר הקופסאות שנבחרו אוזלות. כמו כן, אוכל למעשה מתקלקל אם לא נאכל בפרק זמן מה שיוצר יותר בזבוז – בנוסף לבזבוז כסף!

דנו בחשיבות החיסכון מוקדם ולעתים קרובות

מימי קופת החזירים, אנו מבינים מדוע כל כך חשוב לחסוך. מקרי חירום קורים, התרחשויות בלתי צפויות הן חלק מהחיים, וריבוי ביצי קן שאפשר ליפול עליהן יוצרת תחושה של שלווה כלכלית. פתחו חשבון חיסכון לכל ילד ודברו מדוע חשוב לחסוך.

לבנקים רבים יש חשבונות צ’קים וחיסכון המותאמים לקטינים. אם הם מקבלים קצבה, עשו תחביב שמייצר קצת הכנסה. אם הם מבוגרים מספיק כדי לחפש עבודה, ודא שכולכם דנים ביעדים הפיננסיים האישיים שלהם מדי שבוע.

שמירה על זה בראש מעייניהם עשויה לעצבן אותם, אך ילדים דורשים חיזוק חיובי. החזרה היא המפתח והם יודו לך מאוחר יותר על כל המידע החשוב שסיפקת. חיסכון לא חייב להיצבע כנושא העמל והמשעמם הזה. תבינו, ילדים יעשו טעויות – אבל לא כולנו?!

צור סביבה שעוזרת להם לבנות חשיבה של כסף

כוח הניתוח והחשיבה הביקורתית הם כמה מהמיומנויות המשפיעות ביותר שיש ולהשתמש בהן. יצירת מרחב בטוח לילדיכם לשאול שאלות, לעשות בחירות טובות, לעשות בחירות לא כל כך טובות וללמוד מהן זה הדבר הכי מספק שאנחנו יכולים לעשות כמבוגרים כדי לעזור לעצב את דעתם הניתנת להשפעה וחדה. כמה מאיתנו היו תגובתיים לעומת פרואקטיביים לגבי כסף? לא משנה היכן נפלת או נופלת היום על הספקטרום – אנו יכולים להשתמש בהתרחשויות יומיומיות כדי לעזור להם להבין שהעתיד חשוב לא פחות מההווה.

נניח שהילד שלך רוצה לקנות משהו. הצעד הראשון יהיה לשאול אותם שאלות כמו, “כמה עולה הפריט הזה? למה אתה רוצה את הפריט הזה? מה הפריט הזה יכול לעשות בשבילך? האם אתה רוצה לחסוך כדי שתוכל לרכוש אותו?” אפשרו להם לחשוב היטב על התשובות הללו; זה עוזר להם לעבד את הערך של השגת המוצר. הבא הוא תהליך השמירה. זה עוזר להם פיזית להראות את “תקופת ההמתנה” – הזמן שבו אתה מזהה פריט ואת פרק הזמן בפועל שלוקח לרכוש את הכספים לרכישה. לפעמים, במהלך תהליך זה, הם עשויים לזהות משהו אחר שהם רוצים או לבטל לחלוטין את המוצר. במהלך תקופת המתנה זו, אתה יכול גם לשאול שאלות כמו – “האם יישאר לך כסף לאחר קניית הפריט הזה? האם משהו השתנה במה שאתה רוצה לקנות?” מיומנויות קריטיות אלו חשובות ויעזרו לעצב את יכולתם להיות בטוחים בהחלטות או בציר. סוף סוף, הדבר שהם חיכו לו – קונים זמן! זוהי תקופת הסיפוק שבה הם מסוגלים לראות את יכולתם לחסוך ואת התוצאה של עבודתם הקשה.

תהיה השינוי שאתה רוצה לראות

כל הדוגמאות שהוזכרו קודם לא רק עוזרות לילדים שלנו, אלא גם עוזרות לנו. הסרת כספים מרשימת הטאבו יוצרת כעת קהל חדש – הילדים שלנו. הם הופכים למשגיחים שלנו, כדי לעזור לנו לערער על ההחלטות הפיננסיות שלנו. זהו win-win עבור כל המעורבים. כאשר מדובר בטיולים משפחתיים, חופשות או כל פונקציה מתוכננת – שלבו את הילדים בתרגילים אלו. כסף אכן יכול להיות עניין משפחתי ושיעור הוראה מתמיד לכולם!

תמונת מחבר

מרשה בארנס (25 פוסטים)

מרשה בארנס היא גורו פיננסים עם למעלה מ-20 שנות ניסיון, מקדישה את מאמציה להעצים נשים ברחבי העולם כדי לשגשג כלכלית. יכולת פיננסית ואוריינות הן התשוקה של מרשה, ומספקות מידע מעשי ללקוחות המגדילים את הביטחון הכללי שלהם בכספים האישיים שלהם.

קישורים

פוסטים דומים

Leave a Reply